Edukacja dzieci z Ukrainy w Polsce – baza przydatnych materiałów [AKTUALIZACJA]

Edukacja dzieci z Ukrainy w Polsce – baza przydatnych materiałów [AKTUALIZACJA]

Projektowanie przyszłości to również reagowanie na to, co dzieje się tu i teraz, dookoła nas, dlatego przygotowaliśmy bazę materiałów dla uczniów i nauczycieli, którzy muszą zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest pomoc dzieciom i młodzieży przybyłym z Ukrainy. Wszyscy wiemy, że musimy zapewnić im dobrą edukację. Poniższe materiały mogą stanowić dla każdego z nas punkt wyjścia do dalszego działania. Baza będzie na bieżąco aktualizowana.

Baza materiałów 

Materiały Centrum Edukacji Obywatelskiej

Opisują aspekty prawne, rozwiązania organizacyjne, aspekty psychologiczne, kwestie dotyczące edukacji międzykulturowej i doświadczenia migracji. Są wśród nich analizy i badania i poradniki dotyczące m.in. nauczania języka polskiego jako obcego, nauczania międzykulturowego na innych przedmiotach jako działania wychowawczego oraz odnośniki do strony organizacji i instytucji zajmujących się tematyką.

Rozmowa z dzieckiem o wojnie

Materiał został opracowany przez Uniwersytet Dzieci, opisuje jak rozmawiać z dzieckiem o lęku w obliczu wojny.

Rozmówki polsko-ukraińskie

Centrum Wielokulturowe w Krakowie przygotowało rozmówki ukraińsko-polskie. Można je odebrać na Daszyńskiego 22 w Krakowie, wkrótce także dostępna będzie wersja online.

Kurs języka ukraińskiego dla nauczycieli

Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia ,,Wspólnota Polska” organizuje bezpłatny kurs z podstawy języka ukraińskiego dla nauczycieli z Polski. Można wziąć w nich udział online.

Poradnik „Nasza szkoła Waszym domem”

ZNP przygotował poradnik, który ma pomóc w sprawnej organizacji pracy w szkole, gdy pojawią się w niej uczennice i uczniowie z Ukrainy.

Nauka języka polskiego jako obcego

Trwają zapisy na kurs języka polskiego jako obcego w formule on-line.

Webinar „Wspieranie i uczenie dzieci uchodźców”

Rozmowa o tym, jak w praktyce możemy wspierać dzieci uchodźców z Ukrainy. Skupia się ona na temacie uczenia, pokazując różne możliwości – od klas przygotowawczych poprzez przyjęcie uczniów do polskiej szkoły.

Webinary Centrum Edukacji Obywatelskiej

Seria webinarów dla nauczycieli i dyrektorów szkół o tym, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Podręczniki i materiały edukacyjne w języku ukraińskim

21 marca 2022

Udostępnij