
Nowy odcinek podcastu: Dziewczyński stres: jak przerwać błędne koło?
Presja, samotność, nadmiar obowiązków… To tylko niektóre zagadnienia, które pojawiają się, gdy zastanawiamy się nad kondycją współczesnych nastolatek. Sylwia Szwed, na podstawie raportu „Dziewczyński stres” i wieloletniej obserwacji pracy Fundacji Kosmos dla Dziewczynek, zwraca uwagę na zjawisko tak zwanego „pokolenia Hermion”, czyli dziewczynek, które biorą na siebie „wszystko”, chcąc być wzorowe w nauce, relacjach rówieśniczych i dodatkowych zaangażowaniach społecznych.
– „Hasło możesz wszystko słyszą jako musisz wszystko i musisz więcej”
– tłumaczy Sylwia Szwed, podkreślając, że brak czasu na odpoczynek, nieumiejętność selekcji obowiązków oraz perfekcjonizm bywają dla wielu młodych bohaterek źródłem realnego obciążenia psychicznego. Prowadząca podcast, Kasia Wolniak, przywołuje też obserwacje z życia codziennego: kiedy w domu i w szkole dziewczynki ciągle słyszą pochwały za wyniki w nauce i zaangażowanie, mogą czuć przymus niesłabnącej aktywności, zwłaszcza że współczesne rodziny często funkcjonują w szybkim tempie, aspirując do wysokich standardów.
W rozmowie pojawia się również ważny wątek samotności. Okazuje się, że choć nastolatki są w ciągłym kontakcie „online” (w mediach społecznościowych i komunikatorach), nie zawsze przekłada się to na realne więzi i bezpośrednie spotkania. Brak czasu dorosłych i presja wielozadaniowości sprawiają, że „dziewczyński stres” staje się jeszcze dotkliwszy – zwłaszcza gdy młode osoby nie mają z kim dzielić swoich wątpliwości.
Gościni podcastu sugeruje praktyczne rozwiązania: od nauki świadomej rezygnacji z pewnych aktywności po tworzenie bezpiecznych przestrzeni do rozmowy, zarówno w rodzinie, jak i w szkole. Młode dziewczynki potrzebują wsparcia w rozwijaniu umiejętności stawiania granic i dbania o własne potrzeby, a także wzorców dorosłych, którzy sami potrafią odpuszczać.
– „Spróbuj razem z córką z czegoś zrezygnować. Pomóż jej poczuć dyskomfort rezygnowania z superambitnego planu” – zachęca Sylwia Szwed.
Dlaczego warto zgłębić temat „dziewczyńskiego stresu” i poznać metody wsparcia nastolatek? Odpowiedzi znajdziesz w najnowszym odcinku „Liczymy się dla edukacji”. To inspirująca rozmowa, która dotyka nie tylko wyzwań młodych dziewczyn, ale też możliwości realnej zmiany w samych rodzinach i systemie edukacji. Zapraszamy do słuchania!
31 marca 2025