Za nami II Kongres „Zmiana Edukacji”!

II Kongres „Zmiana Edukacji” odbył się w dniach 29-30 września 2021 r.! Współtworzyliśmy to wydarzenie, po to, by wspólnie porozmawiać o przyszłości polskiej edukacji. Był to również dobry moment do zaprezentowania naszego projektu, nad którym pracujemy od dłuższego czasu.

Kongres został zorganizowany przez Wrocławski Park Technologiczny i Fundację Pro Mathematica, które pełniły rolę gospodarza oraz Fundację Zaawansowanych Technologii. W programie znalazły się rozmowy m.in. o trudnych powrotach do szkoły stacjonarnej, zgubnych nawykach w polskich szkołach oraz „innych” szkołach z całego świata.

W wydarzeniu można było wziąć udział online, jednak jego sercem był Wrocław. Kongres nadawany był z wrocławskiego Rynku, a wszystkich jego uczestników powitał Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia. Mówił on również o roli naszego projektu.

 – Edukacja to podstawa naszego społeczeństwa – to teraźniejszość i przyszłość. No i najważniejsze, to inwestycja, nie konsumpcja. Trzeba o tym pamiętać, kiedy prowadzimy te dojrzałe rozmowy o tym, jak polska edukacja powinna wyglądać. Dlatego tutaj, we Wrocławiu, wraz z przyjaciółmi z całej Polski uruchomiliśmy projekt – „Projektujemy przyszłość. Edukacja”. Bo rozmowa o edukacji dzisiaj to faktycznie projektowanie tej przyszłości, przyszłości naszej, naszych dzieci, kolejnych pokoleń – Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia w trakcie II Kongresu „Zmiana Edukacji”.

W trakcie otwarcia wydarzenia Maciej Potocki, Prezes WPT, opowiedział o tym, dlaczego Wrocławski Park Technologiczny angażuje się w projektowanie przyszłości edukacji. Przybliżył on tym samym cele naszego projektu i zachęcił uczestników kongresu również do szerszego zapoznania się z tym, nad czym aktualnie pracujemy.

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Polityka prywatności.
Wyrażam zgodę

W kolejnej części Kongresu odbyły się prelekcje i debaty o różnych aspektach edukacji. Były wśród nich m.in. interaktywna debata „Zgubne nawyki polskiej szkoły. Top 10 naszego własnego ogródka” prowadzona przez Oktawię Gorzeńską i Jana Wróbla, a także debaty „Wróciliśmy! I co dalej? Kolejny wrzesień pod hasłem wracamy”, moderowana przez Jędrzeja Witkowskiego, Prezesa Zarządu CEO oraz „Syzyfowa praca? Sterta „półkowników”. Porozmawiajmy o edukacyjnych raportach i opracowaniach, które powstały i… powstały. Jaka jest ich historia? Czy udało im się zaistnieć w edukacyjnej przestrzeni?”, prowadzona przez Justynę Suchecką. Nagrania z tych spotkań można obejrzeć poniżej.

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Polityka prywatności.
Wyrażam zgodę

Mniej znaczy więcej!

Drugi dzień Kongresu rozpoczął się od webinaru organizowanego w ramach naszego cyklu „Mniej znaczy więcej”, który prowadzali współpracujący z nami eksperci – Oktawia Gorzeńska i Jan Wróbel. Tematem spotkania było oddanie uczniom i uczennicom większej ilości przestrzeni w klasie, czego efektem może być ich większe zaangażowanie i odpowiedzialność za proces uczenia się. Webinar przybliżył też sposoby na efektywne tworzenie edukacyjnej przestrzeni dla uczniów. Ogromnie cieszy nas zarówno aktywny udział publiczności, jak również to, że osoby biorące w nim udział uznały go za przydatny i dający nową energię do działania! Materiał, podobnie jak nagranie z pierwszego webinaru „Mniej znaczy więcej.  Jak dobrze zaplanować pracę swoją i szkoły w nowym roku szkolnym?”, jest dostępne w naszej bazie wiedzy.

Zapraszamy też do jego obejrzenia poniżej!

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Polityka prywatności.
Wyrażam zgodę

Ostatnią częścią Kongresu były trzy bloki webinarów zorganizowane pod hasłami: „Nowe” w polskich szkołach. Dzieje się!”, „Czego uczą się dzieci w szkołach na świecie?” oraz „Trudny powrót”.

– Ogromnie cieszy nas, że II Kongres „Zmiana Edukacji” był miejscem wielu rozmów o tym, jak przełamywać schematy i zmieniać polską szkołę na lepsze. Mam nadzieję, że nasze dyskusje sprawią, że nauczyciele otrzymają potrzebne im na co dzień praktyczne wsparcie, a uczniowie będą kształcić się w szkołach, które nie tylko pozwalają im na zadawanie pytań, ale też samodzielne poszukiwanie odpowiedzi. Ze strony WPT i całego Wrocławia mogę zapewnić, że nie ustaniemy w poszukiwaniu drogi do lepszej, bardziej przyjaznej dla uczniów i nauczycieli edukacji. Wejdźcie na stronę www.projektujeprzyszlosc.pl i rozpocznijcie projektowanie edukacji przyszłości – podsumował Maciej Potocki, Prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Cieszymy się, że tak wiele osób wzięło udział w dyskusji o zmianie polskiej szkoły! Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!

Dziękujemy za obecność i zaangażowanie prelegentom, gościom specjalnym i wszystkim uczestnikom naszego wydarzenia! Do zobaczenia!

Zobacz więcej najnowszych informacji

Zobacz powiązane newsy