Za nami II Kongres „Zmiana Edukacji”!

Za nami II Kongres „Zmiana Edukacji”!

II Kongres „Zmiana Edukacji” odbył się w dniach 29-30 września 2021 r.! Współtworzyliśmy to wydarzenie, po to, by wspólnie porozmawiać o przyszłości polskiej edukacji. Był to również dobry moment do zaprezentowania naszego projektu, nad którym pracujemy od dłuższego czasu.

Kongres został zorganizowany przez Wrocławski Park Technologiczny i Fundację Pro Mathematica, które pełniły rolę gospodarza oraz Fundację Zaawansowanych Technologii. W programie znalazły się rozmowy m.in. o trudnych powrotach do szkoły stacjonarnej, zgubnych nawykach w polskich szkołach oraz „innych” szkołach z całego świata.

W wydarzeniu można było wziąć udział online, jednak jego sercem był Wrocław. Kongres nadawany był z wrocławskiego Rynku, a wszystkich jego uczestników powitał Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia. Mówił on również o roli naszego projektu.

 – Edukacja to podstawa naszego społeczeństwa – to teraźniejszość i przyszłość. No i najważniejsze, to inwestycja, nie konsumpcja. Trzeba o tym pamiętać, kiedy prowadzimy te dojrzałe rozmowy o tym, jak polska edukacja powinna wyglądać. Dlatego tutaj, we Wrocławiu, wraz z przyjaciółmi z całej Polski uruchomiliśmy projekt – „Projektujemy przyszłość. Edukacja”. Bo rozmowa o edukacji dzisiaj to faktycznie projektowanie tej przyszłości, przyszłości naszej, naszych dzieci, kolejnych pokoleń – Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia w trakcie II Kongresu „Zmiana Edukacji”.

W trakcie otwarcia wydarzenia Maciej Potocki, Prezes WPT, opowiedział o tym, dlaczego Wrocławski Park Technologiczny angażuje się w projektowanie przyszłości edukacji. Przybliżył on tym samym cele naszego projektu i zachęcił uczestników kongresu również do szerszego zapoznania się z tym, nad czym aktualnie pracujemy.

W kolejnej części Kongresu odbyły się prelekcje i debaty o różnych aspektach edukacji. Były wśród nich m.in. interaktywna debata „Zgubne nawyki polskiej szkoły. Top 10 naszego własnego ogródka” prowadzona przez Oktawię Gorzeńską i Jana Wróbla, a także debaty „Wróciliśmy! I co dalej? Kolejny wrzesień pod hasłem wracamy”, moderowana przez Jędrzeja Witkowskiego, Prezesa Zarządu CEO oraz „Syzyfowa praca? Sterta „półkowników”. Porozmawiajmy o edukacyjnych raportach i opracowaniach, które powstały i… powstały. Jaka jest ich historia? Czy udało im się zaistnieć w edukacyjnej przestrzeni?”, prowadzona przez Justynę Suchecką. Nagrania z tych spotkań można obejrzeć poniżej.

Mniej znaczy więcej!

Drugi dzień Kongresu rozpoczął się od webinaru organizowanego w ramach naszego cyklu „Mniej znaczy więcej”, który prowadzali współpracujący z nami eksperci – Oktawia Gorzeńska i Jan Wróbel. Tematem spotkania było oddanie uczniom i uczennicom większej ilości przestrzeni w klasie, czego efektem może być ich większe zaangażowanie i odpowiedzialność za proces uczenia się. Webinar przybliżył też sposoby na efektywne tworzenie edukacyjnej przestrzeni dla uczniów. Ogromnie cieszy nas zarówno aktywny udział publiczności, jak również to, że osoby biorące w nim udział uznały go za przydatny i dający nową energię do działania! Materiał, podobnie jak nagranie z pierwszego webinaru „Mniej znaczy więcej.  Jak dobrze zaplanować pracę swoją i szkoły w nowym roku szkolnym?”, jest dostępne w naszej bazie wiedzy.

Zapraszamy też do jego obejrzenia poniżej!

Ostatnią częścią Kongresu były trzy bloki webinarów zorganizowane pod hasłami: „Nowe” w polskich szkołach. Dzieje się!”, „Czego uczą się dzieci w szkołach na świecie?” oraz „Trudny powrót”.

– Ogromnie cieszy nas, że II Kongres „Zmiana Edukacji” był miejscem wielu rozmów o tym, jak przełamywać schematy i zmieniać polską szkołę na lepsze. Mam nadzieję, że nasze dyskusje sprawią, że nauczyciele otrzymają potrzebne im na co dzień praktyczne wsparcie, a uczniowie będą kształcić się w szkołach, które nie tylko pozwalają im na zadawanie pytań, ale też samodzielne poszukiwanie odpowiedzi. Ze strony WPT i całego Wrocławia mogę zapewnić, że nie ustaniemy w poszukiwaniu drogi do lepszej, bardziej przyjaznej dla uczniów i nauczycieli edukacji. Wejdźcie na stronę www.projektujeprzyszlosc.pl i rozpocznijcie projektowanie edukacji przyszłości – podsumował Maciej Potocki, Prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Cieszymy się, że tak wiele osób wzięło udział w dyskusji o zmianie polskiej szkoły! Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!

Dziękujemy za obecność i zaangażowanie prelegentom, gościom specjalnym i wszystkim uczestnikom naszego wydarzenia! Do zobaczenia!

4 października 2021

Udostępnij